Po letnom ukončení prihlasovania sa do jednotlivých súťaží bolo jasné, že sa pre AS Trenčín bude jednať o historickú sezónu, pretože do súťaží od septembra 2021 vstúpilo v siedmich kategóriách až desať družstiev. Mladšia a staršia prípravka vedená hlavným trénerom Jurajom Matejkom za pomoci Petra Bednára, Michala Peřinu a Igora Drgu, ktorí sa o chlapcov a dievčatá starajú na spoločných tréningoch v M-Šport centre. Mladší a starší žiaci patria k najpočetnejšej kategórii a tak sa klub v oboch prípadoch rozhodol do súťaže prihlásiť dva mančafty a to bieli a aj červený tím. Tréner Peter Klapita spolu s Patrikom Melišom, Maťom Gajdošom a v poslednom období aj Matúšom Kukaňom vyskúšali v hernom zaťažení od začiatku roku už viac ako 45 hráčov! Príjemné starosti rieši aj novo zložená trénerská dvojica Lukáš Kuzl a Dušan Matejka, ktorá na spoločných tréningoch dorastu a juniorov pracuje s viac ako tridsiatkou hráčov. Práca výsledky juniorského tímu patria k tým najprekvapivejším v hierarchii AS. Muži “B“, o ktorých sa každoročne stará Juraj Surma prežívajú turbulentné obdobie a v druhej lige mužov striedajú lepšie výkony s horšími. O tíme poskladanom z hráčov dorastu, juniorov, mužov “A“ a aj hráčov bez výraznejšieho tréningového zaťaženia si prečítate v poslednom diely. Extraligové mužstvo vedené kapitánom Jurajom Matejkom zaznamenalo viacero tesných porážok, a o svoje miesto v play off ešte bude bojovať. Poďme sa teda bližšie pozrieť na predsezónne očakávania a výsledkovú realitu posledných mesiacov.
Mladší žiaci sú tímom s neuveriteľnou štatistikou vďaka šnúre víťazstiev v lige, spôsobenou aj korona prestávkami. Sezóna 2019/2020 – bez prehry v lige. Bez účasti na majstrovstvách Slovenska. Sezóna 2020/2021 bez prehry v lige ( šesť zápasov šesť výhier) a zakončenie v podobe regionálnych majstrovstiev ( bez prehry, vo finále výhra 15:0) a na záver aktuálna sezóna 2021/2022 zatiaľ bez prehry( štyri zápasy štyri výhry). Hovoríme o silnejšom z dvoch tímov trénerov Petra Klapitu, Patrika Meliša a Maťa Gajdoša, ktorý s deťmi pracujú už tretí rok po sebe. Premiérovo v aktuálnej sezóne pod svoje krídla prebrala stabilná trénerská partia aj starších žiakov, ktorý spolu s mladšími vytvorili jednu veľkú tréningovú skupinu, rozdelenú na tréningoch podľa veku, výkonnosti, alebo podľa aktuálnych potrieb trénerov ( obrancovia a útočníci, silový a technický..) Starším žiakom sa na konci minulej sezóny podaril skvelý úspech v podobe medaile zo záverečných majstrovstiev Slovenska na ktorý nadviazali už pod novým trénerskym vedením dvomi vyhranými turnajmi a dlhou letnou prípravou. V lige chlapci ešte neprehrali a v šiestich zápasoch zaznamenali päť víťazstiev a jednu remízu. Široký káder ktorým tréneri disponujú bol taktiež rozdelený do dvoch družstiev a tak sa v skutočnosti trénerské trio stará o fungovanie na zápach štyroch celkov – mladších žiakov bielych a červených a starších žiakov bielych a červených.
Predsezónne očakávania : Očakávania u mladších žiakov ešte nesmú byť gólové alebo zamerané na víťazstvá. Opäť tak ako prípraviek by malo ísť o samotnú hru a zábavu. Najlepší hráči zo staršej prípravky sa dostali do kategórie, kde hrajú na ihrisku v počte 5+1 a je nutné ich návyky zmeniť vzhľadom na väčšie ihrisko. U starších žiakov sa hlavný tréner už zameriava na taktickú stránku hry. Počas letnej prípravy a na turnajoch a priateľských zápasoch sa trénuje v nových zostavách nový systém hry, ktorý je v danom období zvolený pre danú kategóriu trénerskou radou. U starších žiakov dostalo zelenú celoplošné napádanie.
Realita: U mladších žiakov platí, že góly sú zábavou. Aj keď to nie je priorita, kategória chlapcov do jedenásť rokov nepozná ligového premožiteľa už niekoľko sezón a tak do zápasov vstupuje uvoľnene a s nadhľadom. Skutočne dokáže chlapcov preveriť len tréning proti starším chlapcov z kategórie starších žiakov, alebo zahraničný priateľský zápas, či medzinárodný turnaj. U starších žiakov je realitou obrovské nadšenie. Kto chodí na zápasy tejto kategórie vie o ich obrovskom nadšení, chuti učiť sa nové veci a veľkom nasadení. Hnacím motorom tejto kategórie je chuť zlepšovať sa.
Názor trénera Petra Klapitu: „Vo Švédsku sa tréneri v týchto kategóriách nechytajú trénerskej tabuľky, po deťoch nekričia, zápasy väčšinou v kľude presedia na lavičke, nezahŕňajú ich taktickými pokynmi a nezväzujú hráčom ruky taktikou. Ja sa s týmto názorom stotožniť jednoducho nedokážem. Chcem na tréningoch aby to chlapcov bavilo, vymýšlam pre nich tak zaujímavé, ale aj náročné tréningy a kombinácie cvičení, silových prvkom a kompenzácie ako azda nikto na Slovensku a zároveň im chcem v zápasoch podať pomocnú ruku. Pomocnú ruku taktiky. Ja trvám na tom aby hráči vedeli kde majú počas bránenia a útočenia stáť. Chcem aby vedeli ako čo najrýchlejšie prepínať svoje myslenie medzi ofenzívou a defenzívou. Chcem aby pri štandardkách zahrali konkrétny signál, aby na presilovke a oslabení stáli tak ako sme to trénovali a zahrali signál ktorý sme sa učili a chcem aby počas hry rozmýšľali, čo sa naučili a ako to využiť na ihrisku vo svoj prospech. Nezakazujem im robiť kľučku, alebo na nich nenakričím po tom ako dostanú gól. Niektorí tvrdia že zabíjam ich osobnostné črty, ich herné vlastnosti ... ja ale len chcem aby sa vedeli na ihrisku v danej situácii správne a rýchlo rozhodnúť. Nechcem aby robili chyby z nepozornosti. Chcem aby sa každú sekundu sústredili na veci ktoré sa učíme na tréningoch od rozohrávky, herných detailoch v rohoch ihriska, preberaní hráčov a v rozohrávke.
Nikto im nezakazuje vymýšľať nové veci a kľučky, ale keď sa povie rozohrávka na jedného, chcem aby všetci presne vedeli kde stáť a čo robiť. Videorozbory našej hry, jednodenné kempy, sprievodné florbalové aktivity a aj tréningy mimo florbalového ihriska ich pripravia do prípadnej reprezentácie, kde tieto prvky určite využijú. Je mi jasné že sa s týmto veľa ľudí nestotožní, ja mám ale našťastie viac ako 40 hráčov ktorí sa s tým niekoľko rokov stotožňujú do bodky a som na nich veľmi pyšný. Ešte nikdy za mnou neprišiel nikto z mojich hráčov alebo rodičov a nepovedal mi že ich technicky zabíjam alebo im niečo zakazujem. Práve naopak – sami hráči dokážu oceniť taktický prístup, ktorý z nich robí vyspelých hráčov. Mojim snom je z tejto partie vychovať hráčov do reprezentácie a verím že sa mi to podarí.“