_DSC_8181.JPG

Finálová séria Trenčanov proti Tsunami Záhorská Bystrica je po prvom hracom víkende nerozhodná.

Taktická finálová bitka začína naberať na obrátkach. Po sobotnej výhre Trenčanov si svoj prvý finálový bod pripísali aj obhajcovia titulu zo Záhorskej Bystrice za nedeľnú výhru. Do Trenčianskeho M-Šport centra sa tak sťahuje séria za stavu 1:1.

1.Zápas finále – sobota 13.4.2019

Tsunami Záhorská Bystrica – FBK AS Trenčín 4:5 ( 1:2, 1:2, 2:1)

Góly AS: 13. Baroš (Dávidek) , 14. Machara(Heleš) , 23. Žiaček(Kukaň), 38. Kusenda(Baroš), 52. Matejka(Filipovič)

Vylúčení 3:2 Presilovky 1:1 Oslabenia 0:0 Divákov 201

2.Zápas finále – nedeľa 14.4.2019

Tsunami Záhorská Bystrica – FBK AS Trenčín 5:4(1:3,2:1,2:0)

Góly AS: 11. Žiaček(Voštiar), 14. Matejka(Dávidek), 18. Dávidek(Filipovič), 23. Dávidek

Vylúčení 4:5 Presilovky2:1 Oslabenia 0:0 Divákov:168

Už opatrné predzápasové vyjadrenia z oboch táborov finalistov sľubovali vysoko taktické bitky a hru defenzívneho charakteru. Napriek tomu v bránke inak skvele chytajúceho Tomáša Kafku skončila už prvá strela z hokejky Lohazera v tretej minúte zápasu. Tsunami bolo zo začiatku zápasu aktívnejšie a hlavne zo stredných vzdialeností ohrozovali bránku Trenčanov. Na strane florbalistov AS vyrovnával Baroš v trinástej minúte z uhla. V následnej presilovej hre už o minúty zvyšoval Machara na 1:2 po štandardnej situácii hneď na jej začiatku. Trenčania boli strelecky menej aktívnejším tímom, no viac blokovali a pomáhali Kafkovi. Odmenou im bol gól Žiačeka, ktorý vymietol šibenicu Dinkovej bránky z ľavej strany po prihrávke Kukaňa. Na konci druhej tretiny znižoval na 2:3 Šmajda prízemnou strelou, no už o necelých štyridsať sekúnd vrátil dvojgólové vedenie na stranu Trenčanov Kusenda. Do Tretej tretiny nastúpili hráči záhorskej bystrice už len na dve formácie aj s Kubovičom, ktorý prvé dve časti hry oddychoval pre zranenie. V 52. min zvyšoval Matejka už na 2:5 po tom ako si nabehol na presný pas od Filipoviča a zblízka nemal problém skórovať. Už o dve minúty ale využil Kusendove vylúčenie spomínaný Kubovič, ktorý dodal hre Záhorákov šťavu a v presilovej hre znížil na 3:5. V záverečnej hre bez brankára, ku ktorej sa domáci odhodlali už tri minúty pred koncom stretnutia strelil gól na zadnej tyčke nepokrytý kapitán domácich Horecký a záverečné minúty tak sľubovali poriadnu drámu. Hráči Záhorskej Bystrice sa tlačili do zakončenia no žiadna zo striel sa už neujala a zápas tak Trenčania dotiahli do víťazného konca. Malou škrvrnou na výhre Trenčanov ostáva nervózny záver stretnutia, kedy po evidentnej chybe časomerača rozhodca deväť sekúnd pred koncom ukončil zápas a nedovolil domácim už rozohrať sľubnú štandardnú situáciu.

Do nedeľného druhého stretnutia nastupovali Trenčania opäť bez zraneného Klapitu, ktorý maróduje s vykĺbeným prstom pravej ruky, taktiež bez Kováča a nanešťastie aj bez Matúša Kukaňa, ktorý v prvom zápase utrpel nepríjemný hit a s otrasom mozgu skončil v nemocnici. Do hry tak po niekoľkých mesiacoch zasiahol skúsený strelec Mikolaj. Tréner Matejka upravil taktiku hry na zónovej obrany, a pomenil formácie. Záhorská Bystrica ktorej v úvodnom záoase nevyšiel ťah, hrať na tri formácie taktiež upravila taktiku a hrala od začiatku na dve silné lajny, ktoré robili Trenčanom nemalé problémy. Kafka síce opäť inkasoval z prvej strely v zápase z hokejky Kubaského už v tretej minúte zápasu, no potom sa športovo nahneval a strelcom Tsunami privádzal k zúfalstvu. Tí potrebovali ďalších 10 striel aby našli recept na brankársku legendu v bránke AS a tak mali strelci hostí priestor ukázať sa. Najskôr v jedenástej minúte zrovnával Žiaček volejom po odrazenej strele Voštiara, potom využil presilovú hru Matejka po prihrávke od najlepšieho hráča zápasu Dávideka, aby napokon druhý menovaný Dávidek vystrelil v na konci prvej tretiny Trenčanom vedenie o dva góly na 1:3. Na začiatku druhej tretiny to bol opäť Dávidek ktorý skúsil strelecké šťastie a peknou strelou zvyšoval už na 1:4. Už o dve minúty sa podaril hosťujúcemu trénerovi ťah s nasadením tretej formácie, ktorá vo svojom prvom striedaní ihneď skórovala na 2:4, keď sa efektným zakončením spoza bránky prezentoval Gondek. Už o tri minúty strelil svoj druhý gól v zápase domáci Kubaský, po tom ako v situácii 3 na 1 strielal zo vzduchu a loptu perfektne trafil na prvú tyčku Kafkovej bránky. Do tretej tretiny už aj Trenčania stiahli hru na dve formácie a pomenili zostavu, no Múčka nasadený do obrany sa nechal vylúčiť v štvrtej minúte za sekanie a už o tridsať sekúnd k nemu na trestnú lavicu pustoval aj Matejka po prísnom vylúčení za hru na zemi. Oslabovková trijica sa vrhala do striel súpera, no ten mal presilovku postavenú umne a skóroval po pár sekundách na 4:4. Následná presilová hra sa už chýlila ku koncu, keď po skrumáži upratal loptičku za Kafkov chrbát Kubaský a dokonal tak obrat domácich v stretnutí a zároveň aj svoj hetrik. Trenčania evidentne zdecimovaní hrou na dve formácie už v sebe nenašli dostatok síl na vyrovnanie a napriek enormnej snahe v záverečnej hre bez brankára už neskórovali. Zopakoval sa tak rovnaký výsledok ako v sobotu akurát v opačnom garde.

O majstrovi Slovenska vo florbale mužov sa tak môže rozhodnúť už najbližší víkend. Obe stretnutia ( piatok a sobota o 18:00 ) bude hostiť trenčianske M-Šport centrum. Prípadný piaty zápas finále by sa hral na Veľkonočný pondelok v Stupave.